Štitnjača je endokrini organ smješten u prednjem donjem dijelu vrata. Normalna je funkcija štitnjače stvaranje i izlučivanje hormona u krv što je čini žlijezdom s unutarnjim izlučivanjem (endokrina žlijezda).
Ovi hormoni imaju važnu ulogu u regulaciji metabolizma: povećavaju bazalnu potrošnju kisika i stvaranje topline, povećavaju sintezu bjelančevina, povećavaju minutni volumen srca, ubrzavaju razgradnju kolesterola i smanjuju njegovu količinu u tijelu, povećavaju metaboličko odstranjivanje steroidnih hormona, vitamina B i mnogih lijekova.
Drugi glavni učinak hormona štitne žlijezde odnosi se na rast i sazrijevanje. Kod ljudi potiču okoštavanje, rast kosti u dužinu, potiču stvaranje hormona rasta, sudjeluju u razvoju središnjeg živčanog sustava.
Potiču budnost, žustrost, reagiranje na različite podražaje, osjet sluha, osjećaj gladi, pamćenje i sposobnost učenja, a utječu i na emocije.
Važnu ulogu imaju i u razmnožavanju i reproduktivnim funkcijama muškarca i žene, održavanju normalne trudnoće itd.
Stanje povezano sa pojačanim lučenjem hormona - hipertireoza dovodi do ubrzavanja metabolizma. Stanje ubrzanog metabolizma se klinički ispoljava kao pretjerano znojenje, gubitak kilograma, ubrzan rad srca, tresavica, ali i nervoza i iritabilnost.
Obrnuto, stanje hipotireoze uzrokuje simptome umora i iscrpljenosti, podbuhlosti, sklonosti debljanju bez obzira na pažnju pri izboru hrane. Prisutna je i bezvoljnost i kronični umor. Posebna važnost se pridaje dijagnosticiranju i liječenju poremećaja štitnjače u pretkoncepcijskom periodu i trudnoći.
Isto tako, naglašava se važnost dijagnosticiranja, a i liječenja subkliničkih poremećaja štitnjače s obzirom na utjecaj na endokrinološki status, metabolički profil a i cjelokupno zdravstveno stanje.
LABORATORIJSKA DIJAGNOSTIKA
Laboratorijski testovi koji se koriste u dijagnostici bolesti štitnjače mogu se podijeliti u dvije glavne skupine testova: testovi procjene funkcije štitnjače (T4, T3, fT4, fT3, TSH i TRH test) i testovi za otkrivanje uzroka bolesti (anti-TPO, anti-Tg, Tg i kalcitonin).
1) Pri utvrđivanju uzroka bolesti štitnjače pozitivni testovi anti-Tg i anti-TPO ukazuju na autoimunu bolest (Thyreoiditis chronica Hashimoto ili Morbus Basedow-Graves). Određivanje tireoglobulina (Tg) i kalcitonina od velikog je značenja za praćenje operiranih karcinoma štitnjače, što znači da Tg ukazuje na mogućnost prisutnosti metastaza ili povratak bolesti (papilarni ili folikularni karcinom), a viši kalcitonin na metastaze ili povratak medularnog karcinoma.
Povišenu serumsku razinu antitijela na tiroglobulin (anti-Tg) nalazimo kod osoba s autoimunim tiroiditisom.
Zajedno s antitijelima anti-TPO, anti -Tg nađen je kod 70-80% osoba oboljelih od Hashimota i kod 30% osoba sa Gravesovom bolesti.
Razina anti-Tg može se tijekom bolesti potpuno normalizirati, no isto tako i opet porasti.
2) Tiroidni stimulirajući hormon (TSH) izlučuje hipofiza.
Dva osnovna hormona štitnjače su tiroksin (T4) i trijodtironin (T3),a njihovu proizvodnju regulira hormon hipofize tireotropin (TSH).
Ukoliko se smanji produkcija T3 i T4, hipofiza proizvodi veću količinu TSH nastojeći stimulirati štitnjaču na pojaćan rad. Ako štitnjača to ne može učiniti, razina TSH sve više raste što može dovesti do gušavosti (povećanja štitnjače).
Čak i vrlo male promjene u koncentracijama slobodnih hormona štitnjače izazivaju velike promjene u razini TSH, stoga je naročito pogodan za ranu dijagnostiku ili isključivanje poremećaja u centralnom regulacijskom krugu između hipotalamusa, hipofize i štitnjače.
Povišeno:
Povišene vrijednosti TSH mogu se naći u neliječenoj hipotireozi, subakutnom tiroiditisu, hipertireozi povezanoj sa povećanom razinom TSH, Hasimotovoj bolesti, hiperkolesterolemiji, guši, amiloidozi, depresiji, alkoholnoj cirozi, pre-eklampsiji i hirsuitizmu.
Sniženo:
Sniženje TSH može se naći kod infekcija, toksične guše, toksične nodularne guše, zatim u hipetiroidizmu (Gravesova bolest), subakutnom tiroiditisu, akromegaliji, hipofunkciji hipofize, što može dovesti do sekundarnog hipotiroidizma.
3) Tiroksin (T4) najvažniji je proizvod štitne žlijezde. Otpuštanje hormona štitnjače u krvotok javlja se po potrebi i pod utjecajem TSH. Određivanje T4, važno u procjeni funkcije štitnjače.
Povišeno:
Koncentracija T4, a obično i T3, povišena je u primarnoj hipertireozi, meningokoknom meningitisu, virusnom hepatitisu, malariji, toksičnoj guši, hipertiroidizmu, subakutnom tiroiditisu, Hashimotovoj bolesti, porfiriji, akutnim psihijatrijskim stanjima, u ovisnosti o drogama (opijati i njihovi derivati), posttraumatskom stresu, depresiji, miasteniji gravis, alkoholnoj cirozi, pre-eklampsiji te nasljednoj skoliozi.
Sniženo:
Smanjena koncentracija vezanog i slobodnog T4 nalazi se u primarnoj hipotireozi jer ih štitnjača manje stvara. TSH je u isto vrijeme povišen i to je najosjetljiviji pokazatelj primarne hipotireoze.
Smanjenje koncentracije T4 može se naći i u tripanosomiji, infekcijama, karcinomu dojke, hipotirpidizmu, subakutnom tiroiditisu, Hashimotovoj bolesti, dijabetičkoj acidozi, akromegaliji, proteinskoj malnutriciji, anorexiji nervosa, akutnoj respiratornoj infekciji, cirozi jetre, celijakiji, enteropatiji s gubitkom proteina, malapsorpciji, nefrotičkom sindromu, kroničnoj bubrežnom oštećenju, abortusu, pre-eklampsiji, hirsuitizmu te u reumatoidnom artritisu.
4) Slobodni tiroksin (fT4) je fiziološki aktivna komponenta tiroksina. Određivanje slobodnog tiroksina je važan element u rutinskoj kliničkoj dijagnostici, a u slučaju sumnje na poremećenu funkciju štitnjače potrebno ga je kombinirati s TSH. Posebno je važan za praćenje bolesti štitnjače u trudnoći
5) T3 – Trijodtironin vezani i fT3 njegova slobodna frakcija
Najodgovornija molekula za djelovanje hormona štitaste žlijezde i hormon s najvećim biološkim djelovanjem je T3. Na periferiji se T4 pretvara u T3.
S obzirom da se pretvaranje T3 iz T4 događa u jetri, svaka promjena u funkciji jetre može imati utjecaj na razinu T3 u krvi. Smanjenje pretvaranja T3 iz T4 rezultira sniženjem koncentracije T3 u serumu. To može biti zbog utjecaja nekih lijekova kao što su npr. propranolol, glukokortikoidi ili amiodaron te u brojnim ozbiljnim ne-tiroidnim oboljenjima, npr. krajnja faza oštećenja bubrega, dekompenzirana ciroza jetre, uznapredovali rak, anorexia nervosa te brojna druga stanja u intenzivnoj njezi (kardiogeni ili septički šok).
ULTRAZVUČNA DIJAGNOSTIKA
Ultrazvučna dijagnostika (UZV), radiološka je metoda koja koristi ultrazvučne valove visoke frekvencije za dobivanje slike unutrašnjih struktura tijela. UZV se koristi i za otkrivanje promjena u izgledu štitne žlijezde.
Pri UZV pregledu ne upotrebljavamo ionizirajuće zračenje.
Pregledom se utvrđuje veličina štitnjače, postojanje promjena u strukturi štitnjače, akutne upale, kronične upale, postojanje dobroćudnih i zloćudnih promjena te prokrvljenost.
LIJEČENJE
S obzirom na široku lepezu poremećaja i bolesti koji obuhvaćaju štitnu žlijezdu, iznimno je važan individualni pristup liječenju i eventualnoj daljnjoj obradi.
dr.med. Vladimir Bartoš
Pročitajte iskustva naših pacijenata s našim doktorima i uslugama koje nudimo u našoj poliklinici.
Sve pohvale za polikliniku i doktora Bartoša, najbolji doktor kod kojeg sam ikad bila.
A.P.
Godinama sam pacijentica dr. Bartosa i on je jedni ginekolog kojemu u potpunosti vjerujem. Poliklinika ima uslugu kakva se malo gdje u europskim gradovima moze dobiti. Sve pohvale i preporuke!
T.J.
Sve pohvale, izvrstan tim, ljubaznost, pacijent na prvom mjestu, TOP! Tople preporuke
S.H.
Zbilja zaslužuju 5 zvjezdica, profesionalni, brzi i susretljivi. Dr.Deškin je zbilja prava ljudina.
D.M.
Izvrstan ginekolog, iako nije pratio moju trudnoću jer sam bila u inozemstvu, obavio je dva pregleda i dao mi izvrsne savjete kada sam bila u nedoumici. U ordinaciji se čovjek osjeća dobrodošao.
K.
Svaka preporuka,brz dogovor termina i pregleda!
M.S.
Ako imate pitanja ili trebate više informacija o našim uslugama, slobodno nam se obratite.
Kontaktirajte nas